Lubuskie Bony Rozwojowe to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, który ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców w województwie lubuskim. Dzięki bonom Przedsiębiorcy/Pracodawcy mogą sfinansować różnego rodzaju usługi rozwojowe, takie jak szkolenia, doradztwo czy studia podyplomowe, które pozwolą im podnieść kwalifikacje swoich pracowników i zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku.
Najczęściej zadawane pytania dla przedsiębiorców
Projekt jest realizowany w okresie od 01.07.2024 roku do 31.12.2029 roku na terenie województwa lubuskiego.
Wybór usług zależy od potrzeb Przedsiębiorcy/Pracodawcy, który chce z nich skorzystać. Priorytetem jest dopasowanie usługi do profilu działalności firmy i jej celów rozwojowych. Usługi rozwojowe muszą znajdować się w Bazie Usług Rozwojowych zaznaczone z opcja dofinansowania.
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, Oświadczenie dotyczące określenia statusu Przedsiębiorcy/Pracodawcy, Zapis w pdf danych Przedsiębiorcy/ Pracodawcy z konta w BUR, Oświadczenie
w przedmiocie upoważnienia osoby do kontaktu (dołączane jest w przypadku, gdy został wskazany do kontaktu ktoś inny niż pracownik firmy np. partner/partnerka, rodzic).
Nie ma takiej możliwości.
Przedsiębiorca/Pracodawca zobligowany jest do wpłaty wkładu własnego w terminie do 10 dni kalendarzowych – licząc od dnia zawarcia Umowy wsparcia.
Umowa wsparcia jest ważna rok od dnia jej zawarcia, przy czym udział w projekcie należy rozpocząć nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia Umowy wsparcia.
Wnioski o bony rozwojowe należy złożyć na minimum 14 dni kalendarzowych przed planowanym terminem rozpoczęcia usługi.
Termin 14 dni kalendarzowych należy liczyć od dnia następującego po dniu, w którym został złożony Wniosek o bony rozwojowe. Przykład: Wniosek o bony rozwojowe wpłynął w dniu 03.02.2025 r., więc termin 14 dni kalendarzowych liczony jest od 04.02.25 r. Usługa może się rozpocząć najwcześniej 18.02.2025 r.
Do Wniosku o bony rozwojowe należy dołączyć: umowę o pracę, zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych, druk ZUS RCA wraz z potwierdzeniem przesłania ww. dokumentów do ZUS (za okres co najmniej 3 m-cy przed złożeniem Wniosku o Bony Rozwojowe). W przypadku umów cywilnoprawnych należy dołączyć: umowę cywilnoprawną, deklaracje ZUS DRA, RCA lub RZA, RSA (wraz z potwierdzeniem przesłania ww. dokumentów do ZUS), lista płac, rachunki/faktury, potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia. Dokumenty należy przedłożyć za okres co najmniej 3 m-cy przed złożeniem Wniosku o bony rozwojowe.
Tak, w trakcie realizacji Umowy wsparcia, są przewidziane weryfikacje, zostają one przeprowadzane przez Operatora lub inną instytucję uprawnioną do przeprowadzania weryfikacji na podstawie odrębnych przepisów lub upoważnienia. Operator może przeprowadzić weryfikację na dokumentach w celu potwierdzenia statusu MMŚP, w miejscu realizacji usługi rozwojowej, a w przypadku usługi zdalnej w czasie rzeczywistym - w trakcie jej trwania.
Należy niezwłocznie skontaktować się z Operatorem.
Należy poinformować Dostawcę Usług i Operatora niezwłocznie o swojej sytuacji.
Wartość III kwartyla jest obliczana za okres ostatnich 3 miesięcy – licząc od dnia złożenia Wniosku o bony rozwojowe na daną usługę.
Należy wypełnić ankietę w BUR (właściciel firmy i jednocześnie uczestnik usługi rozwojowej zawsze wypełnia 2 ankiety). Należy również przesłać do Operatora - przez moduł „Wiadomości” w systemie PSF: skan podpisanego Oświadczenia dotyczącego źródeł finansowania wkładu własnego, skan podpisanej Informacji o sytuacji pracownika uczestniczącego w Projekcie na rynku pracy, skan dokumentu potwierdzającego zapłatę kwoty przewyższającej limity dofinansowania i potwierdzenie zapłaty VAT (jeśli dotyczy).
Należy wypełnić ankietę z konta „Pracodawcy” w BUR a pracownik z konta „Użytkownika”. Następnie należy przesłać do Operatora przez moduł „Wiadomości” w systemie PSF: skan podpisanego Oświadczenia dotyczącego źródeł finansowania wkładu własnego, skan podpisanej Informacji o sytuacji pracownika uczestniczącego w Projekcie na rynku pracy, skan Oświadczenia Przedsiębiorcy/Pracodawcy dotyczące statusu pracownika(na dzień złożenia Wniosku o Rozliczenie Usługi), deklaracja ZUS RCA za ostatni miesiąc, skan dokumentu potwierdzającego zapłatę kwoty przewyższającej limity dofinansowania i potwierdzenie zapłaty VAT (jeśli dotyczy).
Dostawca Usług powinien przekazać Ci fakturę (korektę faktury/ notę korygująca w przypadku wystawienia błędnego dokumentu), zaświadczenie i/lub certyfikat.
W szczególnych, indywidualnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek Przedsiębiorcy/Pracodawcy okres ważności Umowy wsparcia może zostać wydłużony, uwzględniając czas trwania usługi rozwojowej i okres realizacji projektu.
Przedsiębiorca/Pracodawca ma możliwość skorzystać z oferty usług rozwojowych zamieszczonej na stronie BUR z opcją dofinansowania. Zakres ofert obejmuje teren całej Polski. Przedsiębiorca ma pełną dowolność w wyborze firmy szkoleniowej.
Nie, Operator rozlicza usługę rozwojową po jej zakończeniu. Przedsiębiorca/Pracodawca nie ponosi dodatkowych kosztów oprócz wpłaty wkładu własnego do Operatora po podpisaniu Umowy wsparcia. WYJĄTEK: Gdy usługa rozwojowa przekracza wyznaczone limity, przewyższa całkowitą kwalifikowalną wartość i/lub wartość dofinansowania wynikająca z Umowy wsparcia Przedsiębiorca musi dopłacić brakująca kwotę Dostawcy Usług po odbytym szkoleniu.